Základná škola s materskou školou Bušince,
Krtíšska 26, 991 22 Bušince
ŠKOLSKÝ PORIADOK
2024/2025
tel. č. 047/4892160, busincezssms@gmail.com, www.zssmsbusince.edupage.org
OBSAH
2.1 Organizácia vyučovacieho dňa
2.2 Organizácia vyučovania a dochádzky žiakov do školy
2.3 Organizácia činnosti v Školskom klube detí ako súčasti školy
3 PRÁVA A POVINNOSTI ŽIAKOV A ICH ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV V ŠKOLE A V ŠKOLSKOM ZARIADENÍ
3.4 Práva zákonného zástupcu žiaka
3.5 Povinnosti zákonného zástupcu žiaka
4 PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM ŠKOLY A ŠKOLSKÉHO ZARIADENIA
5 SAMOSPRÁVA TRIEDY, ŠKOLSKÝ PARLAMENT A POVINNOSTI TÝŽDENNÍKOV
6 STRAVOVANIE V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI
7 BEZPEČNOSŤ A OCHRANA ZDRAVIA ŽIAKOV
8 OCHRANA PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU A NÁSILÍM
9.1.1 Pochvala od triedneho učiteľa
9.1.2 Pochvala od riaditeľa školy
9.2 Napomenutia, pokarhania, znížená známka zo správania
9.2.1 Napomenutie od triedneho učiteľa
9.2.2 Pokarhanie od triedneho učiteľa
9.2.3 Pokarhanie od riaditeľa školy
9.2.5 Znížená známka zo správania
9.2.5.1 Znížená známka zo správania na stupeň 2 (uspokojivé)
9.2.5.2 Znížená známka zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé)
9.2.5.3 Znížená známka zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé)
9.2.6 Postupnosť riešenia problémov so žiakmi zo strany učiteľov
9.2.7 Postup triedneho učiteľa pri neospravedlnených hodinách:
9.2.8 Postup triedneho učiteľa pri zápisoch v klasifikačnom hárku:
9.2.9 Výchovné opatrenia - prezuvky
10 OSPRAVEDLŇOVANIE NEPRÍTOMNOSTI ŽIAKA Z DÔVODU OCHORENIA
11 PODROBNOSTI O PODMIENKACH NAKLADANIA S MAJETKOM, KTORÝ ŠKOLA SPRAVUJE
12 PRAVIDLÁ VZÁJOMNÝCH VZŤAHOV S PEDAGOGICKÝMI ZAMESTNANCAMI A ĎALŠÍMI ZAMESTNANCAMI ŠKOLY
Školský poriadok Základnej školy s materskou školou Bušince vydáva riaditeľ školy na základe § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Škola je zodpovedná za realizáciu práva na vzdelanie tým, že organizuje vnútorný chod školy, výchovu a vzdelávanie žiakov a vytvára podmienky pre fungujúce, otvorené, vzájomne prospešné a podporujúce medziľudské vzťahy. Škola je miestom efektívneho využitia času výchovy a vzdelávania.
Školský poriadok je vypracovaný na základe medzinárodných dohovorov a zmlúv, ku ktorým sa prihlásila Slovenská republika, ako sú Deklarácia práv dieťaťa a Listina základných práv a slobôd, tiež ďalšie legislatívne a všeobecne záväzné právne normy, ktoré sa týkajú výchovy a vzdelávania detí a žiakov.
Školský poriadok predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických i ostatných zamestnancov školy, pričom zákonným zástupcom sa rozumie rodič žiaka, iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, poručník, opatrovník alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody.
Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý určuje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v základnej škole môže riaditeľ určiť rozvrh hodín aj bez prerokovania pedagogickou radou.
Rozvrh hodín je zverejnený v každej triede a na webovej stránke školy (www.zssmsbusince.edupage.org). Rozvrh dozorov, podľa ktorého sa vykonáva dozor nad bezpečnosťou a ochranou žiakov, je prerokovaný so zástupcami zamestnancov a pedagogickou radou a je zverejnený na príslušných chodbách a miestach dostupných všetkým zamestnancom a žiakom základnej školy.
Rozvrh hodín tvoriaci ďalšiu dokumentáciu školy musí rešpektovať každý žiak, pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec a ostatní zamestnanci školy.
Začiatok školského vyučovania je určený riaditeľom po prerokovaní v pedagogickej rade a v rade školy o 7:55 hod. Za každou vyučovacou hodinou nasleduje prestávka. Poradie a dĺžka prestávok sa určujú po prerokovaní pedagogickou radou. Veľká prestávka trvá 20 minút. Obedňajšia prestávka trvá 30 minút:
Vyučovacia
hodina
Začiatok
hodiny
Koniec
hodiny
1.
7:55
8:40
prestávka
5 minút
2.
8:45
9:30
prestávka
20 minút
3.
9:50
10:35
prestávka
5 minút
4.
10:40
11:25
prestávka
5 minút
5.
11:30
12:15
prestávka
5 minút
6.
12:20
13:05
prestávka
30 minút
7.
13:35
14:20
- Budova školy sa otvára o 7:15 hod a zamyká sa o 7:55. Žiak prichádza do školy najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania, v odôvodnených ojedinelých prípadoch aj neskôr.
- Žiaci, ktorí prídu po tomto čase, zdôvodnia neskorý príchod na vyučovanie triednemu učiteľovi. Pri opakovaných a bezdôvodných neskorých príchodoch budú žiaci vpustení do budovy školy cez prestávky medzi vyučovacími hodinami.
- Do 7:55 hod. sú zákonní zástupcovia a rodinní príslušníci povinní opustiť budovu školy. Počas vyučovania nie je dovolené vstupovať do školskej budovy. Stránky sa vybavujú v čase úradných hodín školy (vyvesené na dverách riaditeľne školy) a v čase konzultačných hodín učiteľov (zapísané v žiackych knižkách).
- Žiaci, ktorí z vážnych zdravotných dôvodov musia v sprievode zákonného zástupcu počas vyučovania (spravidla v dobe prestávok) opustiť budovu školy, požiadajú o otvorenie a uzamknutie šatne triedneho učiteľa. Pri náhlej nevoľnosti, úraze a pod. môže žiak opustiť budovu školy len v sprievode zákonného zástupcu, resp. ním poverenej osoby alebo ak zaň preberie zodpovednosť zdravotná služba.
- Žiak necháva v šatni iba vrchné oblečenie a obuv. Šatňa neslúži na odkladanie učebníc, školských potrieb, rôznych tašiek.
- Po príchode do školy žiak nesmie svojvoľne opustiť areál školy. V nevyhnutných prípadoch tak možno urobiť len so súhlasom triedneho učiteľa.
- Žiak je povinný dodržiavať rozvrh vyučovacích hodín aj prestávok.
- V určených priestoroch je žiak po príchode na vyučovanie (každý deň) povinný prezuť sa do obuvi, ktorá je vhodná na bezpečný pohyb po priestoroch školy a je v súlade s hygienickými a zdravotnými požiadavkami, ktoré nesmú zanechávať na podlahe čierne stopy. Na tento účel sa neodporúča používať tenisky alebo iná športová obuv. Tieto prezuvky má žiak uložené v šatni alebo si ich denne nosí v osobitnej taške, určenej na tento účel.
- Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia organizované školou, pravidelne a dochvíľne. Oneskorené príchody po začiatku vyučovania bez vážneho dôvodu sú narušením vyučovania a budú sa viesť v evidencii dochádzky ako neospravedlnené (za 3 bezdôvodné oneskorené príchody na vyučovanie má žiak jednu neospravedlnenú hodinu).
- Počas vyučovania, ktorého obsah je určený rozvrhom hodín, nesmie žiak opustiť areál školy. V nevyhnutnom prípade len so súhlasom triedneho učiteľa a informovaním zákonného zástupcu.
- Vyučovací deň môže mať najviac 7 vyučovacích hodín. Po skončení vyučovania žiaci opustia budovu a areál školy. V priestoroch školy ostávajú žiaci, ktorí čakajú na autobus domov, majú záujmovú činnosť, hodinu v ZUŠ, doučovanie a iné aktivity pod dozorom pedagogického pracovníka.
- Výchovno-vzdelávací proces prebieha v priestoroch na tento účel určených – triedy, odborné učebne, dielne, telocvičňa, posilňovňa, športový areál školy a vonkajšie priestory určené na pestovateľské práce.
- Na hodinách techniky, pracovného vyučovania a telesnej a športovej výchovy žiaci majú na sebe oblečenie podľa predpísaných noriem.
- Vo vstupných priestoroch školy, školskej jedálni a na jednotlivých chodbách v stanovených časoch pri príchodoch žiakov do školy, počas prestávok, pri presunoch žiakov a pri odchodoch zo školy zabezpečujú dozor riaditeľom poverení pedagogickí zamestnanci a prípadne aj ďalší zamestnanci podľa určeného a zverejneného rozpisu.
- Dozor nad žiakmi vykonávajú učitelia, pedagogickí asistenti alebo vychovávatelia. Ak nie je možné zabezpečiť vykonávanie dozoru týmito zamestnancami, dozor môže vykonávať iný poučený zamestnanec základnej školy, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom. Pedagogický dozor je zodpovedný za dodržiavanie školského poriadku, kontrolujú prezúvanie žiakov, kontaktujú návštevu s pedagogickým pracovníkom, za ktorým prišli. Vzájomné navštevovanie žiakov počas vyučovacích hodín nie je dovolené, s výnimkou vzniku mimoriadnej situácie (Príloha 1).
- Žiak je povinný po skončení vyučovania opustiť školský areál. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť školského klubu detí (ďalej len ŠKD) sa organizuje ako pravidelná činnosť zameraná na prípravu na školské vyučovanie, pravidelná záujmová činnosť na uspokojovanie a rozvíjanie individuálnych potrieb detí, príležitostná činnosť najmä formou podujatí, súťaží, exkurzií a pohybových aktivít. Spravidla je v prevádzke každý deň, keď prebieha vyučovanie.
- ŠKD sa riadi vnútorným poriadkom, ktorého súčasťou je režim dňa v ŠKD.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť v ŠKD sa poskytuje v čase od 11:30 hod. do 16:00 hod. Rozsah dennej dochádzky určí zákonný zástupca žiaka v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke a spôsobe ranného príchodu a popoludňajšieho odchodu zákonný zástupca oznamuje škole písomne. Zo ŠKD alebo pri činnosti ŠKD nie je dovolené svojvoľne odísť.
- Do ŠKD sa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu prijíma žiak základnej školy, ktorý je prihlásený na pravidelnú dochádzku.
- Do ŠKD možno prijať žiaka aj na nepravidelnú dochádzku alebo na prechodné obdobie, ktorého dĺžka je vyznačená v rozhodnutí o prijatí.
- Pedagogický zamestnanec školy, ktorý vyučuje v príslušný deň poslednú vyučovaciu hodinu, odovzdáva deti vychovávateľovi ŠKD alebo učiteľovi, ktorý si v ŠKD dopĺňa základný úväzok výkonom pracovnej činnosti vychovávateľa.
- Prechod detí do oddelení ŠKD v rámci priestorov školy zabezpečuje podľa rozvrhu týždennej činnosti vychovávateľ alebo učiteľ, ktorý si v ŠKD dopĺňa základný úväzok výkonom pracovnej činnosti vychovávateľa.
- Dochádzka do ŠKD sa skončí na základe písomného oznámenia zákonného zástupcu alebo dňom uvedeným v písomnom oznámení, ak v písomnom oznámení nie je uvedený deň skončenia dochádzky, dochádzka sa skončí dňom nasledujúcim po dni doručenia písomného oznámenia. Dochádzka do ŠKD sa skončí aj uplynutím času uvedeného v rozhodnutí o prijatí, na ktorý bol doň žiak prijatý, alebo uložením opatrenia vo výchove, ktorým je vylúčenie.
- Správanie žiaka v ŠKD sa riadi zásadami určenými týmto školským poriadkom.
Každý žiak má právo:
- na bezplatné vzdelanie v materinskom jazyku realizované na princípe rovnoprávnosti a v neohrozujúcom a hygienicky vyhovujúcom prostredí, ktoré smeruje k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a slobodám,
- na úctu k svojej osobe a garanciu ochrany proti psychickému, fyzickému alebo sexuálnemu násiliu bez ohľadu na svoje vierovyznanie, svetonázor a etnickú identitu,
- na zabezpečenie ochrany zdravia a bezpečnosti, vrátane oboznámenia sa s týmito zásadami raz za školský rok,
- na slobodu prejavu uplatnenú v súlade s etickými princípmi a normami v duchu humanity a tolerancie, pričom toto právo nesmie ohrozovať práva a právom chránené záujmy iných žiakov,
- oboznamovanie a informovanie sa primeraným spôsobom s právami detí - Dohovor o právach dieťaťa, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa o predaji detí, detskej prostitúcii a detskej pornografii, Opčný protokol o procedúre oznámení,
- na dodržiavanie základných psychohygienických zásad (počet prestávok a ich dĺžka, dĺžka vyučovania v jednom celku a pod.),
- na kvalitný výchovno-vyučovací proces pri dodržiavaní základných pedagogických dokumentov a príslušných právnych noriem, na vzdelanie zamerané na vývoj osobnosti, rozvoj talentu, rozumových a fyzických schopností s rešpektovaním individuality jednotlivca,
- požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému a zrozumiteľné sprostredkovanie výkladu učiva,
- dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia a má právo na objektívne hodnotenie, vrátane zdôvodnenia klasifikácie a chýb v písomných prácach a testoch, pričom má právo do nich nahliadnuť,
- na inkluzívne vzdelávanie a na individuálny prístup, ktorý rešpektuje jeho schopnosti, zručnosti, záujmy, nadanie alebo zdravotné znevýhodnenie. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú ich potrebám, a na vytvorenie podmienok, vrátane využitia kompenzačných pomôcok, ktoré táto výchova a vzdelávanie umožňuje,
- na poskytnutie podporného opatrenia uvedeného vo vyjadrení s cieľom poskytnutia podporného opatrenia podľa § 145b ods. 1 školského zákona. Školský podporný tím a odborné činnosti poskytované na druhom stupni podpornej úrovne vykonávané školským špeciálnym pedagógom a odborným zamestnancom školy v spolupráci s centrom poradenstva a prevencie sa riadia obsahovými štandardmi odborných činností v zariadeniach poradenstva a prevencie a v prostredí škôl a výkonovými štandardmi odborných činností, ktoré schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s platnosťou od 1. septembra 2023,
- na individuálne vzdelávanie v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi,
- na poskytovanie poradenstva a ďalších služieb spojených s výchovou a vzdelávaním, vrátane informovania o poskytovaní odbornej starostlivosti zariadení poradenstva a prevencie (centier poradenstva a prevencie a špecializovaných centier poradenstva a prevencie), výchovného poradcu, ako aj o činnosti ďalších poradných orgánov školy,
- na omyl a zmenu názoru a právo na vývin,
- zúčastňovať sa mimoškolskej činnosti a byť účastný na tematických oblastiach výchovy a krúžkovej činnosti realizovanej prostredníctvom vzdelávacích poukazov, pričom po slobodnom výbere ich má povinnosť navštevovať,
- na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami a záujmami v rozsahu ustanovenom príslušným školským vzdelávacím programom,
- na primerané využívanie školských priestorov a zariadení, používanie pomôcok, učebníc a využitie služieb školskej knižnice,
- žiak s ťažkým zdravotným postihnutím má právo na prítomnosť osobného asistenta, ktorého činnosť upravuje časť I prílohy č. 4 k zákonu č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov,
- obrátiť sa na triedneho učiteľa, výchovného poradcu, a následne na riaditeľa školy, ak sa domnieva, že došlo k porušeniu jeho práv,
- predložiť svoje požiadavky a návrhy na zlepšenie práce vo svojej triede, prípadne v škole svojmu triednemu učiteľovi alebo vedeniu školy,
- voliť a byť volený do triednej samosprávy,
- byť informovaný o službách zariadení poradenstva a prevencie, o úlohe výchovného poradcu, koordinátora prevencie, ako aj o činnosti ďalších poradných orgánov školy,
- podľa osobitných právnych predpisov má žiak v škole právo na ochranu súkromia a osobných údajov pred ich neoprávneným šírením alebo zneužívaním, s výnimkou poskytnutia informácií súvisiacich s ohrozovaním mravnej výchovy mládeže, týraním alebo iným nezákonným konaním páchaným žiakom alebo páchaným na žiakovi.
K povinnostiam žiaka patrí:
- dodržiavať školský poriadok,
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných žiakov,
- správať sa v súlade s normami a zásadami slušného správania,
- rešpektovať pokyny a nariadenia pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy - byť disciplinovaný,
- plniť zákonom stanovenú povinnú školskú dochádzku, rešpektovať rozvrh hodín a zúčastňovať sa podujatí organizovaných školou v rámci uskutočňovania školského vzdelávacieho programu,
- byť v škole primerane, čisto a vhodne oblečený aj upravený tak, aby nevzbudzoval svojím zovňajškom pohoršenie (vylučujú sa neprimerane krátke odevy a neprimerane veľké výstrihy, odhalená brušná časť tela, neprimerane nízky pás nohavíc odhaľujúci intímne časti tela, výrazne viditeľná úprava dekoratívnou kozmetikou, piercing a tetovanie, odevy s aplikáciami a nápismi, ktoré sú proti spoločenskej etike - prezentujú agresivitu, rasizmus, násilie, alebo majú hanlivý či neslušný obsah),
- odovzdať vypnutý mobilný telefón pred začiatkom prvej vyučovacej hodiny triednemu učiteľovi,
- z dôvodu neprítomnosti na vyučovaní zistiť si domáce úlohy na nasledujúci deň a doplniť si učivo z predmetov, na ktorých sa nezúčastnil,
- osvojovať si vedomosti, zručnosti a návyky správania poskytované základnou školou,
- osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokratických princípov, rasovej a náboženskej znášanlivosti, tolerancie a správať sa podľa nich, predchádzať všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu a ďalším formám intolerancie,
- chrániť vlastné zdravie a zdravie iných, dbať na čistotu a poriadok, dbať na slušné správanie a na kultúru vyjadrovania,
- šetrne zaobchádzať so školským vybavením a zariadeniami, učebnicami a učebnými pomôckami a prevádzkovými energiami,
- byť účastný spolu s učiteľmi a ostatnými zamestnancami na tvorbe a ochrane životného prostredia školy a jej areálu,
- predložiť potvrdenie o dôvode neprítomnosti na vyučovaní zo strany zákonného zástupcu alebo príslušného lekára zaznamenané v žiackej knižke,
- v prípade úrazu, ohrozenia alebo zaznamenania konania ohrozujúceho iných žiakov ihneď informovať vyučujúceho, pedagogický dozor, prípadne najbližšiu dospelú osobu.
- šikanovať žiakov a zamestnancov školy, vydierať ich, okrádať a ubližovať im,
- bezdôvodne vchádzať do iných tried,
- naháňať sa po triede, chodbách a neprimerane hlučne sa správať,
- používať vulgárne výrazy,
- fajčiť a požívať tabakové výrobky vrátane elektronických cigariet v priestoroch a areáli školy a pri činnostiach organizovaných školou mimo priestorov školy,
- mať mobilný telefón počas vyučovania (odovzdať ho pred vyučovaním triednemu učiteľovi, ktorý ho odloží na bezpečné miesto – do uzamykacej skrine) - učiteľ môže pri nerešpektovaní zákazu používania žiakovi mobilný telefón odobrať a vrátiť žiakovi až po vyučovaní, prípadne zákonnému zástupcovi,
- nosiť do školy cenné veci a neprimerane vysoké čiastky peňazí (v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka a zákonného zástupcu) - pri ich odcudzení nebude škola podnikať opatrenia,
- prinášať do školy a požívať alkohol, drogy a iné návykové, omamné, psychotropné a zdraviu škodlivé látky v akejkoľvek forme,
- prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov a zamestnancov, alebo predmety a propagačný materiál napádajúci demokraciu a ohrozujúci mravnú výchovu mládeže,
- v škole hrať hazardné hry, prinášať cennosti a väčšie sumy peňažnej hotovosti,
- manipulovať s technickými zariadeniami slúžiacimi na ochranu budovy a majetku školy a monitorovanie osôb,
- akýmkoľvek spôsobom poškodzovať a znehodnocovať priestory a zariadenie (inventár) školy - škody na inventári a zariadení spôsobené úmyselne alebo z nedbalosti odstráni žiak alebo jeho rodičia, prípadne uhradí škodu (ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy),
- manipulovať s oknami, inventárom školy, prístrojmi a náradím bez súhlasu a pokynu vyučujúceho.
Zákonný zástupca žiaka má právo najmä:
- vybrať pre svoje dieťa školu alebo školské zariadenie, ktoré poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti, právo na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy,
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a so školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa - na žiadosť zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka na nahliadnutie,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a pri vzdelávaní svojho dieťaťa,
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy a školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
- byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,
- byť volený do Rady školy,
- na poskytnutie kópie individuálneho vzdelávacieho programu, vrátane jeho zmien a doplnení, ak sa podľa neho vzdeláva,
- na poskytnutie základnej informácie o prebranom učive, ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu v trvaní viac ako jeden vyučovací deň, a to na základe žiadosti zákonného zástupcu prostredníctvom elektronickej komunikácie alebo iným dohodnutým spôsobom, a to najmenej v rozsahu názvu prebraného učiva a informácie o domácej úlohe, ak bola zadaná,
- požiadať o vyjadrenie na účel poskytnutia podporného opatrenia podľa § 145b ods. 2 školského zákona,
- na elektronickú formu komunikácie so školou prostredníctvom školského informačného systému (portál EDUPAGE) na základe doručených prístupových údajov.
Zákonný zástupca žiaka je povinný najmä:
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- rešpektovať pedagogických zamestnancov, ich výchovno-vzdelávacie postupy – nevystupovať voči nim agresívne,
- vytvárať pre dieťa vhodné podmienky na prípravu, na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch, infekčnom ochorení v rodine žiaka alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú žiak preukázateľným spôsobom úmyselne spôsobil,
- zúčastňovať sa na triednych aktívoch združenia rodičov školy, v prípade neúčasti na ZRŠ sa informovať o výchovno-vzdelávacích výsledkoch čo v najkratšom čase počas konzultačných hodín u triedneho učiteľa,
- zúčastňovať sa konzultácií u špeciálneho pedagóga ohľadom svojho dieťaťa, ktoré je v starostlivosti špeciálneho pedagóga,
- spolupracovať s výchovným poradcom pri výchovných problémoch a voľbe povolania dieťaťa,
- dostaviť sa do školy na predvolanie triedneho učiteľa alebo vedenia školy,
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania, dôvody neprítomnosti žiaka na výchovno-vzdelávacích procesoch doložiť dokladmi v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, rozhodnutiami ministra školstva podľa § 150 ods. 8 školského zákona a školským poriadkom,
- dohodnúť si v nutnom prípade konzultácie s pedagógom vopred, nakoľko v čase vyučovania konzultácie zákonného zástupcu s pedagógom nie sú možné,
- spolupracovať so školou pri výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- nahlásiť zmenu bydliska a telefónneho kontaktu na zákonného zástupcu,
- požiadať školu o ospravedlnenie neprítomnosti žiaka trvajúcej menej ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní podľa čl. 10 školského poriadku.
- Na začiatku vyučovania každý žiak musí byť na svojom mieste podľa zasadacieho poriadku. Pred začiatkom vyučovacej hodiny si pripraví pomôcky a pokojne očakáva príchod vyučujúceho. Ak sa učiteľ nedostaví na vyučovanie do 5 minút od začatia vyučovacej hodiny, týždenník to oznámi riaditeľovi školy.
- Ak má žiak vyučovanie v odbornej učebni alebo telocvični, pripraví si potrebné pomôcky a disciplinovane čaká v triede na vyučujúceho. Vstup do odborných učební, dielní, telocvične a na športoviská je možný len v sprievode a za prítomnosti vyučujúceho a pri dodržaní podmienky vnútorných prevádzkových poriadkov týchto učební. V uvedených priestoroch je žiak povinný dodržiavať bezpečnostné predpisy.
- Počas prestávok sa žiak správa disciplinovane a pokojne s ohľadom na to, aby bola umožnená príprava na nasledujúcu vyučovaciu hodinu. Žiak nesmie byť hlučný, neslušný, používať vulgárne výrazy a provokatívne sa správať, nebehá po triede a po chodbách a bez potreby sa nezdržiava na toaletách. Neničí školské zariadenie, papiere a odpadky odhadzuje do pripravených košov. Nie je dovolené odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.
- Počas malých prestávok sa žiaci zdržiavajú v triede. Cez veľkú prestávku (po druhej vyučovacej hodine) sa žiaci zdržujú na veľkej chodbe, v prípade priaznivého počasia na základe pokynu pedagogického dozoru môžu prejsť na školský dvor.
- Po skončení poslednej vyučovacej hodiny žiak skontroluje svoje miesto, odstráni odpadky a vyloží svoju stoličku na stôl. Na pokyn učiteľa opustí triedu, pod vedením vyučujúceho sa prezuje, oblečie a disciplinovane opustí budovu školy.
- Žiak je po skončení vyučovania povinný neodkladne opustiť školský areál. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.
- Žiaci na prvom stupni ZŠ chodia na športoviská a späť výlučne pod vedením svojich učiteľov. Žiaci druhého stupňa ZŠ čakajú pred hodinou telesnej a športovej výchovy vo svojej triede na príchod svojho učiteľa.
- Riaditeľ školy môže čiastočne alebo úplne oslobodiť žiaka od vyučovania telesnej a športovej výchovy na základe lekárom potvrdeného návrhu s vyznačením zdravotnej skupiny v telesnej výchove.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole alebo školskému zariadeniu bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom alebo príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva nariadená karanténa, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
- Neprítomnosť dieťaťa ospravedlňuje škola na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť neprítomnosti.
- Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, neprítomnosť ospravedlňuje zákonný zástupca; ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
- V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca ospravedlniť neprítomnosť z dôvodu ochorenia bez lekárskeho potvrdenia aj v trvaní viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a v takom prípade počet dní určuje ministerstvo školstva.
- Škola v prípade podozrenia zo zanedbávania zdravotnej starostlivosti o žiaka, a to pri neustále sa opakujúcich predkladaniach žiadostí o ospravedlnenie zo zdravotných dôvodov zo strany zákonného zástupcu bez predloženia lekárskeho potvrdenia, zváži možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
- Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje jeho zákonný zástupca triednemu učiteľovi písomne najneskôr do troch dní od nástupu žiaka do školy. Nepredloženie žiadosti o ospravedlnenie do uvedeného termínu má za následok neospravedlnenú neúčasť na vyučovaní. Za neospravedlnené hodiny môžu byť žiakovi uložené opatrenia vo výchove (Príloha 2).
- Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, môže zákonný zástupca požiadať o uvoľnenie z vyučovania. Z jednej vyučovacej hodiny uvoľňuje príslušný učiteľ, ale žiak je povinný o tom informovať aj triedneho učiteľa, z viac hodín a z jedného vyučovacieho dňa triedny učiteľ, z viac ako jedného dňa riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti, aj v tomto prípade je žiak povinný informovať triedneho učiteľa.
- Zákonný zástupca žiaka je povinný oznámiť škole najneskôr do 24 hodín dĺžku predpokladaného trvania neprítomnosti žiaka na vyučovaní osobne, telefonicky alebo prostredníctvom žiackeho konta, na ktoré sa prihlasuje cez webovú stránku školy.
- Neskorý príchod na vyučovanie žiak zdôvodňuje a ospravedlňuje v triede u príslušného vyučujúceho. Opakované neskoré príchody budú zaznamenané a sú dôvodom na prijatie výchovného opatrenia zo strany školy.
- Zo školskej akcie organizovanej mimo areálu školy, ktorá sa končí neskôr ako povinné vyučovanie, môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Z miesta konania školskej akcie končiacej sa skôr ako povinné vyučovanie môže byť žiak uvoľnený len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby bola garantovaná bezpečnosť návratu žiakov domov.
- Žiacky kolektív triedy si môže so súhlasom triedneho učiteľa zvoliť triednu samosprávu – zástupcov žiakov triedy na čele s predsedom.
- Predseda zastupuje triedu, dbá o poriadok, inventár triedy, predkladá požiadavky triednemu učiteľovi a ostatným vyučujúcim.
- Povinnosti ďalších členov určuje triedny učiteľ.
- Triedna žiacka samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.
Školský parlament na škole zastupuje záujmy žiakov vo vzťahu k riaditeľovi, vedúcim pedagogickým zamestnancom a navonok. Školský parlament sa okrem iného vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a zároveň sa podieľa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku. Členmi školského parlamentu sa stanú žiaci, ktorí vo voľbách v jednotlivých triedach druhého stupňa získali najvyšší počet hlasov.
Poslanie školského parlamentu:
- spolupráca žiakov a pedagógov pri utváraní i realizácií plánov spoločnej činnosti,
- aktívna účasť žiakov na spoločenských podujatiach ich priamou aktivitou na výbere, príprave, realizácii i hodnotení podujatia,
- pomoc pri športových, kultúrnych a zberových akciách,
- získavanie návrhov a podnetov z tried prostredníctvom ich zástupcov,
- riešenie požiadaviek a pripomienok žiakov,
- získavanie návrhov a podnetov z tried prostredníctvom ich zástupcov,
- riešenie požiadaviek a pripomienok žiakov,
- formovanie a posilňovanie vzťahov medzi žiakmi, medzi žiakmi a učiteľmi,
- komunikácia s vedením školy,
- zverejňovanie informácií a aktualít o žiackom parlamente.
Žiaci sa v rámci jednotlivých činností a aktivít školského parlamentu učia:
- verejne vystupovať,
- vhodne argumentovať svoje názory i názory rovesníkov z tried,
- niesť istú mieru zodpovednosti za život vo svojej škole,
- podporiť svoju sebadôveru, samostatnosť, tvorivosť,
- zapájať sa do užitočných aktivít a rôznych súťaží,
- vzájomne komunikovať, spolupracovať,
- rozvíjať organizačné schopnosti,
- kriticky posudzovať,
- rozvíjať svoj talent, záujmy, osobnosť,
- chápať význam poriadku, disciplíny a systematickosti v práci.
Týždenníkov na nasledujúci týždeň určuje triedny učiteľ vždy v piatok. Sú dvaja a ich mená zapíše do triednej knihy.
Povinnosti týždenníkov sú najmä:
- starať sa pred vyučovaním a počas prestávok o čistotu tabule, dohliadnuť na poriadok a počas prestávok v súčinnosti s vyučujúcim zabezpečiť vyvetranie triedy,
- odniesť vyzbierané mobilné telefóny pred prvou vyučovacou hodinou do riaditeľne školy a po vyučovaní ísť po ne a rozdať ich v triede,
- priniesť a odniesť učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich,
- ak do 5 minút nepríde vyučujúci na hodinu, upozorniť na to vedenie školy,
- hlásiť neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny,
- hlásiť triednemu učiteľovi poškodenie inventára triedy a iné možné incidenty,
- dbať o estetické prostredie triedy, vrátane starostlivosti o kvety a triedenia odpadu,
- pri odchode z triedy majú zodpovednosť za zanechanie primeraného poriadku v triede (utretá tabuľa, pozbierané papiere, vyložené stoličky na laviciach, zatvorené vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá, uzatvorené okná).
- Do termínu stanoveného vedúcim školskej jedálne je potrebné zaplatiť stravné za daný mesiac. Stratu stravných lístkov je žiak povinný hlásiť vedúcemu školskej jedálne.
- Obedy pre žiakov školy sa vydávajú v čase od 11:30 do 13:30 hod.
- Žiaci si môžu vybavovať administratívne záležitosti (vyberať šeky, resp. odnášať ich a vymieňať za stravné lístky,...) po ukončení vyučovania, v čase výdaja obeda, prípadne v dobe, ktorú určí riaditeľ školy po dohode s vedúcim školskej jedálne.
- Žiak obeduje po ukončení vyučovania. Prichádzať na obed v priebehu vyučovania alebo počas prestávok nie je dovolené.
- Žiak slušne prichádza do školskej jedálne, zaradí sa do radu. Pred vstupom do jedálne si odloží osobné veci na lavičky a vešiaky pred jedálňou.
- Žiak je povinní dodržiavať pokyny pri odhlasovaní z obeda. Odhlasujú sa telefonicky na čísle 047/4892296, prípadne priamo v školskej jedálni do 8:00.
- Pred obedom si žiak umyje ruky.
- V jedálni počas stolovania i celého pobytu sa žiak správa kultúrne - nebehá, nevykrikuje. Poslúcha príkazy vedúceho jedálne, učiteľov i kuchárok.
- Po skončení obeda zanechá svoje miesto v poriadku, odovzdá použitý riad pri okienku a opusti jedáleň.
- Na správanie žiakov v školskej jedálni sa vzťahuje tento školský poriadok. Žiak stravujúci sa v školskej jedálni musí rešpektovať pokyny dozor konajúceho učiteľa.
- Žiak je povinný ochraňovať zariadenie školskej jedálne a materiálne zariadenie školskej kuchyne. Úmyselne poškodený, prípadne zničený obedový riad a príbor je povinný uhradiť v plnej hodnote.
- V prípade nevhodného správania sa žiaka v jedálni môže byť tento zo školského stravovania vylúčený.
- Škola poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a vedie evidenciu školských úrazov žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou.
- Žiak je povinný dodržiavať všetky pravidlá týkajúce sa bezpečného správania v škole, má chrániť svoje zdravie i zdravie svojich spolužiakov. Správa sa tak, aby sebe ani svojim spolužiakom nespôsobil ujmu na zdraví.
- Zákonný zástupca je povinný oznámiť triednemu učiteľovi najneskôr do 24 hodín dôvod neprítomnosti žiaka na vyučovaní osobne, elektronicky alebo telefonicky. Žiak po návrate do školy bezodkladne predloží písomné ospravedlnenie neprítomnosti (od lekára, od zákonného zástupcu) zaznamenané v žiackej knižke alebo na osobitnom papieri.
- Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní v triede zodpovedá vyučujúci.
- Žiak udržuje svoje miesto v čistote a poriadku, šetrne zaobchádza so školským majetkom a učebnými pomôckami, nosí do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov.
- Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie iných žiakov alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy, prípadne triedny učiteľ žiaka bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc alebo Policajný zbor.
- Žiak má zakázané vykláňať sa z okien, sedieť na parapetných doskách, manipulovať s oknami bez dozoru učiteľa, behať po triede a chodbách, skákať po schodoch, kĺzať sa po zábradliach.
- Po skončení vyučovania žiaci vyložia stoličky a vyprázdnia lavice a disciplinovane opustia triedu v sprievode učiteľa.
- V prípade, že žiak utrpí v škole pred začiatkom školského vyučovania, počas výchovno-vzdelávacieho procesu, školského vyučovania, cez prestávku alebo pri činnostiach organizovaných školou akýkoľvek úraz, nahlási to ihneď vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu učiteľovi, resp. triednemu učiteľovi. Ak to nemôže v prípade úrazu urobiť sám, požiada o nahlásenie spolužiaka alebo iného žiaka školy, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. O školskom úraze je potrebné spísať záznam. Dieťa počas vyučovania nemôže odísť samo domov. Zákonný zástupca je povinný poskytovať škole aktuálne kontaktné adresy, telefónne čísla do zamestnania a domov, e-mailové adresy a mobilné čísla (pre prípad choroby alebo iného ohrozenia dieťaťa). Za úraz sa nepovažuje ten úraz, ktorý sa mu stane na ceste do školy a späť.
- Žiak školy má prísny zákaz fajčiť, požívať alkoholické nápoje, drogy a iné omamné látky a hrať hazardné hry v škole, v celom areáli školy, ale aj mimo školy a na všetkých akciách organizovaných školou. Žiak sa pod vplyvom uvedených látok nesmie zúčastniť na vyučovaní a jeho neprítomnosť z týchto dôvodov nie je možné ospravedlniť. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za mimoriadne závažné a hrubé porušenie školského poriadku. Rovnako aj propagácia týchto látok na oblečení žiakov či inými predmetmi je zakázaná.
- Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Výstredné oblečenie, nápadná úprava vlasov a tváre, nosenie drahých šperkov je neprípustné.
- Žiak sa prezúva do zdravotne vyhovujúcich prezuviek a má k dispozícii hygienické potreby (hygienické vreckovky a vlastný pohár).
- Zákonný zástupca je povinný informovať triedneho učiteľa o zdravotných, prípadne iných ťažkostiach dieťaťa. Zatajenie takejto informácie môže viesť k ohrozeniu zdravia, dieťaťa, ale aj bezpečnosti iných detí v skupine, ak sa nachádza s jedným učiteľom/vychovávateľom mimo areálu školy.
- Žiak sa na hodine telesnej výchovy sa prezlečie do čistého športového odevu v šatni. Žiak môže byť oslobodený od povinných hodín TSV zo zdravotných dôvodov len po odovzdaní lekárskeho potvrdenia na predpísanom tlačive.
- Pri prácach v dielňach, v odborných učebniach a na hodinách telesnej výchovy žiak dodržiava predpisy, o ktorých ho poučia učitelia daných predmetov.
- Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole preukázateľne oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
- V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu.
- Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci žiakovi prvú pomoc. Pedagóg, ktorý poskytol prvú predlekársku pomoc žiakovi je povinný o úraze alebo onemocnení informovať zákonného zástupcu žiaka. Pri podozrení na vážnejší stav zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc.
- V prípade zdravotných ťažkostí (bolesť hlavy, zubov, nevoľnosť,...) počas vyučovania žiak bude uvoľnený, zákonný zástupca bude kontaktovaný telefonicky, pričom preberie za žiaka zodpovednosť, keď ho osobne preberie v budove školy.
- Žiak dodržiava pokyny na zachovanie čistoty v triede a v škole, dodržiava zásady osobnej hygieny a platné epidemiologické opatrenia.
- Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ostatných zamestnancov školy.
- Za bezpečnosť žiakov počas ich pobytu v škole a výchovno-vzdelávacom zariadení, ktoré je súčasťou školy, vrátane času pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii, školských výletoch, športovom výcviku (plavecký a lyžiarsky výcvik), škole v prírode a pri ostatnej činnosti, ktorou sa uskutočňuje školský vzdelávací program, a pri výchovných akciách organizovaných školou zodpovedajú pedagogickí zamestnanci (službu konajúci dozor).
- Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov školy.
- V škole pracuje koordinátor prevencie drogových závislostí a výchovný poradca, ktorí koordinujú činnosť pedagógov v oblasti boja proti drogám, diskriminácií, násilia a iným negatívnym sociálno-patologickým javom. Postupujú podľa plánu činnosti na daný školský rok.
- Ak je žiak ohrozovaný, fyzicky alebo slovne napádaný inou osobou musí danú skutočnosť oznámiť pedagógovi alebo vedeniu školy čo najskôr. Ak o takejto skutočnosti vie zákonný zástupca, musí postupovať podobne.
- V prípade zistenia alebo podozrenia, že žiak je pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky bude vedenie školy postupovať podľa zákona č. 219/1996 a jeho novele č. 214/2009 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov podľa čl. II, ktorý mení zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov podľa §5 ods. 10. Privolajú sa pracovníci Policajného zboru, ktorí budú požiadaní o súčinnosť pri riešení uvedenej situácie. Zároveň bude kontaktovaný zákonný zástupca žiaka a v prípade potreby aj rýchla zdravotná pomoc.
- V prípade podozrenia zo záškoláctva pedagóg kontaktuje zákonného zástupcu žiaka a prostredníctvom riaditeľstva školy informuje Obecný úrad, kde má žiak trvalý pobyt a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Veľkom Krtíši.
- Prísne sa zakazujú všetky formy nenávistného správania, podnecovania k násiliu, ospravedlňovania násilia a terorizmu, propagácia extrémizmu a podnecovania ľudskej (národnostnej, rasovej, etnickej a náboženskej) neznášanlivosti a všetkých foriem diskriminácie a segregácie.
- Ak vznikne oprávnené podozrenie z ohrozovania mravného vývinu žiakov, je riaditeľ školy povinný bezodkladne riešiť problém v súčinnosti s triednym učiteľom, zákonnými zástupcami, výchovným poradcom, školským podporným tímom a ďalšími odborníkmi, ktorí poskytujú poradenstvo a terapiu.
- Pri akýchkoľvek náznakoch záškoláctva, agresívneho správania, šikanovania, fyzického alebo psychického týrania, delikvencie, vydierania, sexuálneho zneužívania a násilia, prejavoch extrémizmu a sympatií k spoločensky nežiaducim hnutiam sú vyučujúci povinní nahlásiť zistené skutočnosti a podozrenia vedeniu školy, ktoré sa tým bezodkladne začne zaoberať a prijme adekvátne opatrenia. V odôvodnených prípadoch právnej kvalifikácie protiprávneho konania sa využijú príslušné ustanovenia zákona o priestupkoch a Trestného zákona.
- Škola netoleruje šikanovanie v žiadnych formách a podobách, a to ani v náznakoch. V rámci účinnej prevencie šikanovania vytvára priaznivú klímu, zavádza ranné kruhy na elimináciu týchto javov, zabezpečuje úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a zákonnými zástupcami, jasne vymedzuje možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení), školským poriadkom jasne stanovuje pravidlá správania, vrátane sankcií za ich porušovanie, vedie písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania, v súlade s pracovným poriadkom zaisťuje dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej činnosti. Pre pedagogických zamestnancov a zákonných zástupcov organizuje semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou (Príloha 3).
- Žiakovi je zakázané počas vyučovania používať mobilné telefóny, mp3, mp4 prehrávače, iPhony, iPady, herné konzoly a iné zariadenia prehrávajúce zvuk a obraz pokiaľ nie sú súčasťou vyučovacieho procesu so súhlasom vyučujúceho.
- Žiak bez vyžiadania alebo súhlasu nesmie vytvárať a zverejňovať zvukový ani obrazový záznam o spolužiakoch alebo zamestnancoch školy.
- Vypočúvanie žiakov políciou v priestoroch školy sa uskutočňuje len za prítomnosti riaditeľa školy alebo ním poverenej osoby z radov pedagogických pracovníkov. Zákonní zástupcovia žiaka budú o vypočúvaní bezodkladne informovaní. Hranica právnej zodpovednosti žiaka je podľa zákona 14 rokov.
- Škola sa riadi internými rezortnými predpismi, ktoré sa týkajú krízovej intervencie súvisiacej so šikanovaním a riešenia krízovej situácie v súvislosti so vznikom školského úrazu a iných nebezpečných udalostí - Smernica č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí.
- Podrobnosti problematiky prevencie, vzniku a riešení krízovej situácie v škole má škola vypracovaný : Krízový intervenčný plán školy ( Príloha č. 5).
Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového listu žiaka. Pochvaly riaditeľa školy sa vydávajú formou rozhodnutia písomne.
Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin podľa § 58 školského zákona. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ alebo riaditeľ školy.
Žiakovi možno udeliť:
- pochvalu od vyučujúceho na vyučovaní,
- pochvalu od vyučujúceho do žiackej knižky,
- pochvalu od triedneho učiteľa,
- pochvalu od riaditeľa školy.
Pochvalu od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom školy za:
- výborný prospech (do priemeru známok 1,5 – bez známky 3),
- reprezentáciu triedy v oblasti kultúra, športu a vzdelávania,
- vzornú školskú dochádzku (dva vymeškané ospravedlnené dni),
- vzorné a príkladné správanie,
- vytváranie priaznivej atmosféry v triede,
- utváranie dobrých vzťahov v triede, v škole,
- pomoc triednemu učiteľovi,
- činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností.
Pochvalu od riaditeľa školy možno udeliť po prerokovaní pedagogickou radou za:
- úspešnú reprezentáciu školy v oblasti kultúry, športu a vzdelávania,
- reprezentáciu školy na verejnosti,
- vzornú školskú dochádzku - najviac 5-6 ospravedlnených vymeškaných hodín (jeden deň),
- výborný prospech (prospel s vyznamenaním),
- záslužnú prácu pre školu, v školskom parlamente,
- zberové aktivity,
- nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou.
Opatrenie na posilnenie disciplíny žiakov sa ukladá za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku.
Podľa závažnosti a opakovania previnenia sa žiakom ukladajú opatrenia na posilnenie disciplíny, ktoré predchádzajú zníženej známke zo správania. Každé previnenie musí byť objektívne a riadne prešetrené a preukázateľnou formou zdokumentované, vrátane informovania zákonných zástupcov. O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka a opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.
Doplnok:
- Menej závažné porušenia školského poriadku rieši triedny učiteľ vo svojej právomoci. Môže byť udelené aj viackrát v priebehu klasifikačného obdobia (napomenutie triedneho učiteľa) na svoj podnet alebo na podnet ktoréhokoľvek pedagogického zamestnanca školy. Udeľuje sa zápisom do triednej knihy, nezapisuje sa do triedneho výkazu.
Za menej závažné porušenie školského poriadku sa považuje:
- nepripravenosť na vyučovanie
- chýbajúce domáce úlohy,
- neskoré príchody na vyučovanie,
- výstrednosť v obliekaní a úprave zovňajšku, nosenie piercingu,
- hádzanie špongie, kriedy a pod.,
- neodkladanie odpadkov do odpadových nádob,
- nesplnenie povinnosti týždenníkov,
- neprezúvanie sa v priestoroch školy,
- nevhodné správanie sa pri stolovaní v školskej jedálni,
- zbytočné otváranie a zatváranie okien a dverí,
- striekanie vodou.
- Závažné porušenie školského poriadku rieši triedny učiteľ a riaditeľ školy vo svojej právomoci (pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy).
Za závažné porušenie školského poriadku sa považuje:
- opakované neodôvodnené neskoré príchody na vyučovanie,
- svojvoľná neúčasť na vyučovaní,
- neospravedlnená absencia 5-10 hodín za klasifikačné obdobie,
- bezdôvodné opustenie areálu školy,
- nerešpektovanie pokynov vyučujúcich,
- prepisovanie známok,
- opakované menej závažné porušenie školského poriadku,
- nenosenie učebných pomôcok a cvičného úboru,
- znečisťovanie školských priestorov, písanie na steny a pod. ničenie školského majetku a učebníc, úmyselné poškodenie majetku sa považuje za vandalizmus a bude posúdené ako závažné s klasifikáciou správania uspokojivé (2),
- šírenie klamstiev a ohovárania s úmyslom poškodiť druhého,
- slovne napádať a ubližovať iným , urážanie, nadávanie, vulgárne vyjadrovanie,
- propagácia rasovej neznášanlivosti, opakované úmyselné narúšanie vyučovacej hodiny nevhodné arogantné vystupovanie voči učiteľom, spolužiakom a ostatným zamestnancom školy,
- používanie mobilného telefónu vo vyučovacom procese,
- oslovovanie hanlivými menami, ponižovanie.
- Hrubé porušenie školskému poriadku - správanie žiaka po prerokovaní v pedagogickej rade, na návrh triedneho učiteľa, sa klasifikuje známkou 3.
Za hrubé porušenie školského poriadku sa považuje:
- propagácia fašistických alebo vulgárnych symbolov na oblečení, nadpisov zvádzajúcich k užívaniu a šíreniu návykových látok a ohrozovaniu mravnosti,
- zneužívanie tiesňového volania,
- opakované závažné porušovanie školského poriadku,
- šikanovanie a zastrašovanie,
- mimoriadne vulgárne a oplzlé vyjadrovanie,
- fyzické útoky - bitky, ničenie vecí druhého,
- krádeže vecí a peňazí,
- ohrozovanie zdravia,
- fajčenie na pôde školy, v jej okolí a na akciách organizovaných školou,
- prechovávanie a užívanie omamných látok, energetických nápojov,
- ničenie školského zariadenia,
- svojvoľná neúčasť na vyučovaní, neospravedlnená absencia 21-60 hodín za klasifikačné obdobie.
Žiakovi môžu byť podľa závažnosti previnenia uložené tieto výchovné opatrenia:
- písomný záznam (zápis) do (elektronickej) žiackej knižky žiaka,
- napomenutie od triedneho učiteľa,
- pokarhanie triednym učiteľom,
- pokarhanie riaditeľom školy,
- ochranné opatrenie,
- znížená známka zo správania.
Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení spočívajúcich v napomenutí od triedneho učiteľa a pokarhania od triedneho učiteľa alebo pokarhania od riaditeľa sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
Správanie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa hodnotí v spolupráci so školským podporným tímom, školským špeciálnym pedagógom alebo s odborným zamestnancom, ak v základnej škole pôsobia, alebo so zariadením poradenstva a prevencie.
Napomenutie od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom školy za:
- 3 písomné zápisy v klasifikačnom zázname vyučujúcimi, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku,
- neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na jednej až dvoch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka,
- neodôvodnené neskorý príchod na vyučovanie (mimo nepriaznivých poveternostných podmienok, kolízie autobusovej dopravy),
- neprezúvanie sa v priestoroch školy,
- zabudnutie učebných pomôcok a športového úboru,
- neplnenie povinnosti týždenníka,
- ojedinelé nevhodné správanie sa voči spolužiakom,
- poškodené učebníc,
- iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triedneho učiteľa.
Pokarhanie od triedneho učiteľa možno udeliť po prerokovaní s riaditeľom školy za:
- opakované priestupky uvedené v časti 9.2.1 a po predošlom napomenutí triedneho učiteľa,
- 4-6 písomných zápisov v klasifikačnom zázname vyučujúcimi, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku,
- neospravedlnenú neprítomnosť žiaka na troch až štyroch vyučovacích hodinách, ktorá preukázateľne nebola spôsobená zákonným zástupcom žiaka,
- opakované menšie priestupky voči školskému poriadku,
- opakované neskoré príchody na vyučovanie,
- opakované neplnenie si úloh určeným triednym učiteľom,
- pri prvom nedovolenom používaní mobilného telefónu počas vyučovania bez súhlasu učiteľa,
- útek z vyučovania.
Ak je nevyhnutné použiť pokarhanie od triedneho učiteľa v priebehu školského roka dva alebo viackrát, výsledkom je znížená známka zo správania na druhý stupeň.
Pokarhanie od riaditeľa školy sa udeľuje písomne po prerokovaní pedagogickou radou vo forme oficiálneho rozhodnutia za nasledujúce závažné porušenie školského poriadku:
- 7-9 písomných zápisov v klasifikačnom zázname vyučujúcimi, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku,
- 5-10 hodín neospravedlnenej absencie,
- podvádzanie, klamstvo a krádež (podľa závažnosti aj znížená známka zo správania),
- požívanie alkoholických nápojov a iných druhov toxikománie v školských priestoroch a na školských akciách, fajčenie,
- opakujúce sa priestupky uvedené v časti 9.2.1 a 9.2.2,
- ignorovanie výziev učiteľa k práci, znemožňovanie práce učiteľom a spolužiakom,
- nerešpektovanie pokynu vyučujúcich počas vyučovania, prestávky a aktivity organizované školou,
- za opakujúce sa neslušné správanie, vulgárne vyjadrovanie,
- úmyselné poškodenie školského zariadenia, spojené s plnou finančnou úhradou poškodeného školského zariadenia,
- používanie nevhodných predmetov v priestoroch školy a na školských podujatiach,
- pri druhom nedovolenom používaní mobilného telefónu počas vyučovania bez súhlasu učiteľa,
- opakované závažné porušenia školského poriadku v správaní voči žiakom a učiteľom,
- previnenie v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov podľa tohto školského poriadku.
Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie spolužiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, tak podľa § 58 ods. 3 školského zákona môže riaditeľ školy použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy okamžite bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, Policajný zbor. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.
Znížená známka zo správania o 1, 2, 3 stupne môže na návrh triedneho učiteľa, po prerokovaní na pedagogickej rade a po schválení riaditeľom školy byť udelená žiakovi za:
- neospravedlnenú absenciu na vyučovacej hodine,
- opakované neskoré príchody na vyučovanie bez ospravedlnenia,
- opakované menšie prehrešky žiaka voči školskému poriadku,
- hrubé porušenie verejného poriadku aj v mimovyučovacom čase, aj v čase školských prázdnin,
- za krádeže, podvody, klamanie, falšovanie, napr. podpisu rodiča, lekára, atď.,
- zneužitie komunikačných a mediálnych prostriedkov (mobil, internet, šírenie poplašných správ), vyhrážky, fyzické a verbálne napadnutie spolužiaka(ov),
- hrubé správanie žiaka voči pedagógovi a iných dospelých osôb,
- držanie, nosenie, užívanie a distribúciu návykových a psychotropných látok,
- šírenie všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, intolerancie, rasizmu;
- výzor, nevhodné oblečenie.
Za neospravedlnenú absenciu žiaka zodpovedá jeho zákonný zástupca. Nad 15 neospravedlnených vyučovacích hodín škola posiela oznámenie obecnému úradu, kde má žiak trvalý pobyt a príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý situáciu rieši v ďalšom konaní. Za viac ako 60 vymeškaných neospravedlnených hodín sa zákonný zástupca dopúšťa priestupku v súlade s § 37, ods. 1, písm. b) zákona č. 596/2003 Z.z. štátnej správe o školstve a školskej samospráve, nad 100 neospravedlnených vyučovacích hodín sa voči zákonnému zástupcovi môže postupovať v súlade s § 211, ods. 1, písm. e) Zákona č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon).
Udeľuje sa za:
- 11-20 neospravedlnených hodín,
- 10-11 písomných zápisov v klasifikačnom zázname vyučujúcimi, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku,
- minimálne druhé pokarhanie riaditeľom školy – opakované porušovanie školského poriadku a nerešpektovanie pokynov vyučujúcich,
- opakované previnenia v oblasti ochrany a bezpečnosti žiakov,
- krádež, úmyselné ublíženie na zdraví,
- šikanovanie a vydieranie,
- vandalizmus a úmyselné poškodzovanie majetku školy,
- požívanie alkoholu, drog a iných omamných a psychotropných látok,
- prinášanie do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce zdravie žiakov a učiteľov,
- prejavy rasovej neznášanlivosti,
- zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči pracovníkom školy.
- priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin.
Udeľuje sa za:
- zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky a skutky uvedené pri stupni 2,
- neospravedlnenú neprítomnosť na 21 - 60 vyučovacích hodinách,
- 12-13 písomných zápisov v klasifikačnom zázname vyučujúcimi, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku,
- šikanovanie, prejavy rasizmu, nacizmu a inej intolerancie,
- mimoriadne vulgárne a oplzlé vyjadrovanie,
- krádež, úmyselné ublíženie na zdraví,
- opakujúce sa závažné priestupky voči školskému poriadku,
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin.
Udeľuje sa za:
- obzvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky podľa uváženia pedagogickej rady,
- viac ako 60 neospravedlnených hodín,
- 14 a viac písomných zápisov v klasifikačnom zázname vyučujúcimi, ktoré sa týkajú porušenia školského poriadku,
- spáchanie takého priestupku, ktorým bola ohrozená výchova ostatných žiakov,
- spáchanie takého činu, pri ktorom boli ohrozené bezpečnosť a zdravie žiakov a zamestnancov školy,
- priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin.
- vzniknutý problém so žiakom rieši vyučujúci,
- závažnejší problém rieši so žiakom vyučujúci spolu s triednym učiteľom, výchovným poradcom a špeciálnou pedagogičkou,
- závažný alebo opakujúci sa problém rieši vyučujúci a triedny učiteľ s výchovným poradcom, špeciálnou pedagogičkou a zákonným zástupcom žiaka,
- v prípade veľmi závažného problému, ktorý nebolo možné vyriešiť v predošlých bodoch, riešia kompetentní s riaditeľom školy pred výchovnou komisiou a výchovný poradca z riešenia spisuje záznam,
- na telesnej výchove (TSV) žiak, ktorý bezdôvodne necvičí 3-krát, vyučujúci to rieši s triednym učiteľom, ktorý preukázateľne oboznámi zákonného zástupcu, ak žiak necvičí bez príčiny viac ako 3-krát, rieši vzniknutú situáciu učiteľ TSV s triednym učiteľom a riaditeľom školy pred výchovnou komisiou, na ktorej sa navrhne výchovné opatrenie - pokarhanie riaditeľom školy, prípadne znížená známka zo správania.
- 1-2 vyučovacích hodín – napomenutie triednym učiteľom,
- 3-4 vyučovacích hodín – pokarhanie triednym učiteľom,
- 5-10 vyučovacích hodín – pokarhanie riaditeľom školy,
- 11-20 vyučovacích hodín – zníženie známky zo správania o jeden stupeň,
- 21-60 vyučovacích hodín - zníženie známky zo správania o dva stupne,
- nad 60 hodín - zníženie známky zo správania o tri stupne,
- menej ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci – upozornenie zákonných zástupcov na zanedbávanie školskej dochádzky,
- viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci – oznámenie starostovi obce, kde má žiak trvalý pobyt a ÚPSVaR o zanedbávaní povinnej školskej dochádzky.
- 1-3 zápisy - napomenutie triednym učiteľom,
- 4-6 zápisov - pokarhanie triednym učiteľom,
- 7-9 zápisov - pokarhanie riaditeľom školy,
- 10-11 zápisov - znížená známka zo správania o jeden stupeň,
- 12-13 zápisov - znížená známka zo správania o dva stupne,
- 14 a viac zápisov - znížená známka zo správania o tri stupne,
Extrémne prípady sa budú riešiť na mimoriadnej pedagogickej rade.
- Ak žiak primárneho vzdelávania príde na vyučovanie bez prezuviek alebo sa neprezuje do prezuviek, pedagóg, ktorý vykonáva dozor postupuje nasledovne:
- Upozorní žiaka, aby sa prezul.
- Ak sa tak nestane z rôznych dôvodov, pedagóg, ktorý vykonáva dozor, upozorní triedneho učiteľa.
Triedny učiteľ postupuje takto:
- V daný deň napíše zápis do žiackej knižky - oznam zákonnému zástupcovi o vzniknutej situácii.
- Ak žiak nižšieho stredného vzdelávania príde na vyučovanie bez prezuviek alebo sa svojvoľne neprezuje do prezuviek, pedagóg, ktorý vykonáva dozor postupuje nasledovne:
- Upozorní žiaka, aby sa prezul.
- Ak sa tak nestane z rôznych dôvodov, pedagóg, ktorý vykonáva dozor, upozorní triedneho učiteľa.
Učiteľ, ktorý vykonáva dozor postupuje takto:
- Žiaka odprevadí do vestibulu školy.
- Žiak ostáva vo vestibule s pedagogickým dozorom, kým vedenie školy, alebo triedny učiteľ žiaka vyzve zákonného zástupcu žiaka, aby si vyzdvihol svoje dieťa a opätovne ho priviedol s prezuvkami do školy
- Žiak má za takto vzniknuté vymeškané vyučovacie hodiny neospravedlnenú absenciu.
Východiská
Podľa § 144 ods. 10 až 13 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 120/2024 Z. z. s účinnosťou od 1. júna 2024.
Vo všeobecnosti sa za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní podľa § 144 ods. 9 školského zákona uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa alebo žiaka na súťažiach.
Zákonný zástupca vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
- dbá o to, aby žiak dochádzali do školy pravidelne a včas,
- oznamuje škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti žiaka,
- informuje školu o zmene zdravotnej spôsobilosti žiaka, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- predkladá doklad preukazujúci dôvod neprítomnosti žiaka na výchove a vzdelávaní.
Triedny učiteľ vo veci ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa alebo žiaka:
- spolupracuje so zákonnými zástupcami, pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami,
- eviduje dochádzku a neprítomnosť žiakov na vyučovaní,
- vyžaduje ospravedlnenie neprítomnosti žiakov, ktoré uschováva do konca príslušného školského roka,
- informuje zákonného zástupcu alebo príslušného lekára, keď škola postupuje podľa § 144 ods. 13 a v prípade pochybnosti vyžaduje lekárske potvrdenie alebo iný doklad potvrdzujúci dôvod neprítomnosti,
- oboznamuje zákonných zástupcov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti detí alebo žiakov na vyučovaní,
- navrhuje opatrenia súvisiace s porušením školského poriadku týkajúce sa ospravedlňovania neprítomnosti,
- preukázateľne oboznamuje zákonných zástupcov s nedostatkami súvisiacimi s ospravedlňovaním neprítomnosti.
Riaditeľ školy vo veci ospravedlňovania neprítomnosti žiaka:
- zodpovedá za vypracovanie a dodržiavanie školského poriadku, v ktorom si škola okrem iného má upraviť interné pravidlá ospravedlňovania, ktoré však musia byť v rámci príslušných ustanovení školského zákona,
- oznamuje príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt, ak zákonný zástupca nedbá o riadne plnenie povinnej školskej dochádzky.
Neprítomnosť žiaka na výchove a vzdelávaní v základnej škole z dôvodu ochorenia, ktorá trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne maximálne 10 vyučovacích dní počas mesiaca ospravedlňuje škola na základe žiadosti zákonného zástupcu neplnoletého žiaka.
Ak ide o neprítomnosť žiaka trvajúcu 6 a viac po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo opakovanú (aj kratšiu) neprítomnosť počas mesiaca, ktorá súhrnne za celý mesiac presahuje 10 vyučovacích dní, 11. vyučovací deň a ďalšie vyučovacie dni neprítomnosti v príslušnom mesiaci ospravedlňuje škola len na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorý predloží potvrdenie od lekára.
Mesiacom, počas ktorého môže základná škola ospravedlniť súhrnne najviac 10 dní bez predloženia lekárskeho potvrdenia, sa rozumie obdobie od prvého dňa neprítomnosti žiaka po deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ktorý sa svojím označením zhoduje s dňom toho kalendárneho mesiaca, kedy sa začala neprítomnosť žiaka, napríklad od 7. októbra do 7. novembra bez ohľadu na to, či sú medzi týmito dňami víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny, teda nejde o 28/30/31 kalendárnych dní ani o kalendárny mesiac (v príslušných ustanoveniach slovo „kalendárny“ nie je uvedené).
Platí, že neprítomnosť žiaka, ktorá trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, ospravedlňuje škola len na základe predloženia potvrdenia od lekára. Po sebe nasledujúcimi vyučovacími dňami sa na tento účel rozumie aj následnosť prerušená dňami, počas ktorých sa výchova a vzdelávanie v základnej škole neuskutočňuje, t. j. víkendy, dni pracovného pokoja alebo prázdniny:
- v prípade víkendu sú piatok a pondelok dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni,
- v prípade prázdnin sú posledný vyučovací deň pred prázdninami a prvý vyučovací deň po prázdninách dva po sebe nasledujúce vyučovacie dni (napríklad streda pred Veľkou nocou a streda po Veľkej noci).
Vo výnimočnom a osobitne odôvodnenom prípade môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe aj ak ide o neprítomnosť z dôvodu ochorenia v trvaní menej ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne menej ako 10 vyučovacích dní počas mesiaca. Medzi výnimočné a osobitne odôvodnené prípady, kedy základná škola môže vyžadovať potvrdenie od lekára v prípade akejkoľvek neprítomnosti z dôvodu ochorenia, teda aj neprítomnosť, ktorá nepresahuje ustanovený počet vyučovacích dní podľa § 144 ods. 11 a 12 školského zákona, patria najmä opakovaná neprítomnosť žiaka a okolnosti nasvedčujúce tomu, že ochorenie žiaka je účelový dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti.
- Škola poskytuje žiakom učebnice, učebné texty, pracovné zošity (ďalej ako edukačné publikácie) a učebné pomôcky do bezplatného užívania na jeden školský rok. Žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka zodpovedá za edukačné publikácie a učebné pomôcky, ktoré mu škola poskytla do bezplatného užívania, a je povinný nahradiť škole ich stratu, zničenie alebo poškodenie.
- Výšku náhrady za stratu, zničenie alebo poškodenie, pre ktoré učebnica v tlačenej podobe alebo edukačná publikácia v elektronickej podobe na pamäťovom médiu nemôže slúžiť svojmu účelu, je určená vyhláškou č. 527/2021 Z. z. o edukačných publikáciách.
- Stratu, zničenie alebo poškodenie edukačnej publikácie možno v prípade straty alebo zničenia nahradiť aj obstaraním totožnej edukačnej publikácie, alebo uvedením edukačnej publikácie do stavu vhodného pre ďalšie použitie vo výchovno-vzdelávacom procese, ak ide o poškodenie.
- Ak žiak prestupuje do inej školy, je povinný vrátiť škole učebnice, učebné texty, pracovné zošity a učebné pomôcky poskytnuté do bezplatného užívania.
- Žiaci a zamestnanci školy majú k zariadeniu školy a majetku v správe alebo vlastníctve školy pristupovať so všetkou starostlivosťou. Akékoľvek poškodenie zariadenia a majetku školy z nedbanlivosti alebo úmyselne musí byť v plnej miere nahradené.
- V prípade, že rodičia alebo zákonný zástupca neakceptuje upozornenie o náhrade škody, triedny učiteľ vypíše škodový protokol, ktorý sa odosiela na príslušné oddelenie polície. Ak sa vinník nezistí, uhradí sa škoda kolektívne.
- Vo večerných hodinách je zákaz zdržiavať sa v areáli školy.
- Úmyselné poškodenie majetku je klasifikované ako vandalizmus a bude posúdené ako závažné porušenie školského poriadku.
- Vzájomné vzťahy všetkých účastníkov vzdelávania a osôb, ktorých sa týka tento školský poriadok, sú založené na vzájomnej úcte, rešpekte, názorovej znášanlivosti, solidarite a dôstojnosti.
- Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa úctivo a zdvorilo. Zamestnanci školy rešpektujú dôstojnosť žiaka.
- Žiak rešpektuje pokyny všetkých zamestnancov školy.
- Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého.
- Žiak nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv postihovaný za to, že podá na iného žiaka, pedagogického zamestnanca či iného zamestnanca školy sťažnosť.
- Pedagogický zamestnanec je povinný chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu, zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje o zdravotnom stave žiakov a výsledky odborných vyšetrení, s ktorými prišiel do styku. Rovnako je povinný rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie a aktívne sa podieľať na kontakte so zákonným zástupcom žiaka. Pedagogický a odborný zamestnanec má vykonávať pedagogickú alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu a výchovného programu ŠKD, viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, poskytovať žiakovi a zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním, pravidelne informovať žiaka alebo jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.
- Pedagogickí a odborní zamestnanci sa riadia Etickým kódexom pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorý na svojej webovej stránke zverejnilo MŠVVaŠ SR v súlade s § 5 ods. 2 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (Príloha 4).
- Škola priebežne preukázateľným spôsobom informuje zákonných zástupcov o prospechu a správaní žiaka, tiež má hodnotenie dostupné na školskej stránke EDUPAGE.
- Pri hodnotení správania žiaka podľa § 55 ods. 15 školského zákona sa zohľadňuje dodržiavanie pravidiel správania sa žiaka uvedených v tomto školskom poriadku, udelené pochvaly a iné ocenenia a uložené napomenutia a pokarhania.
Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy. Za porušovanie školského poriadku nesie žiak osobnú zodpovednosť. Rešpektovanie školského poriadku prináša žiakovi úctu, vážnosť a uznanie u učiteľov i spolužiakov a zaslúženú odmenu.
Pri tvorbe školského poriadku boli uplatnené základné zákony pre školy:
- Vyhláška MŠ SR č. 231/2009 Z.z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách,
- Vyhláška č. 203/2015 Z.z. o základnej škole,
- Dohovor o právach dieťaťa,
- Metodický pokyn č. 7/2009-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov na školách a školských zariadeniach, ŠP je platný v uvedenom znení.
Súčasné znenie školského poriadku je záväzné pre pracovníkov školy a žiakov školy.
Školský poriadok vytvára podmienky pre spoločné normy, ktoré budú prínosom pre humanizáciu pracovného prostredia žiakov, učiteľov, pedagogických asistentov v škole.
Školský poriadok je zverejnený pre žiakov, zamestnancov a zákonných zástupcov vo vestibule školy, v kancelárii riaditeľa školy a v elektronickej forme na webovej adrese školy http://www.zssmsbusince.edupage.org.
So školským poriadkom sú preukázateľným spôsobom oboznámení všetci žiaci školy a ich zákonní zástupcovia a všetci zamestnanci školy.
Školský poriadok bol prerokovaný:
- v pedagogickej rade dňa: 25.09.2024,
- v rade školy dňa: 06.10.2024,
- účinnosť nadobúda dňa: 07.10.2024
Týmto dňom sa ruší Školský poriadok platný od 1. októbra 2022.
V Bušinciach dňa 07.10.2024
_______________________
Mgr. Dana Strhárová
riaditeľka školy